Рекомендовані календарні строки посіву все більше набувають орієнтовний характер, адже умови і реалії господарювання постійно змінюються. Це змушує переглядати загально-прийняті уявлення про терміни посіву озимої пшениці.
Рішення сіяти чи почекати залежить від декількох факторів: наявності вільного поля, вологи в ґрунті, температури повітря і ґрунту, сорту пшениці. В правильному аналізі та управлінні цією інформацією і полягає мистецтво агронома.
Але головне завдання агронома не змінилося: обрати такий період посіву, при якому озима пшениця буде краще розвиватися в осінній період та успішно перезимує.
Сьогодні ми детально розберемо пізній посів у всіх його «проявах». Та розберемося у особливостях пізнього посіву в технології Ноу-тілл.
Для кожної кліматичної зони є рекомендовані строки посіву. Вони відомі кожному агроному. Також добре відомо, що пшениця найбільш стійка до морозів, якщо входить в зиму в фазі 2-3 стебла. Це орієнтир, до якого потрібно прагнути.
Деякі моменти посіву озимих зернових вже розглядалися в наших попередніх публікаціях: “Як і коли сіяти озимину для здобуття хорошого урожаю?” та “Вимоги Агромиру до посівного матеріалу зернових колосових культур”.
Пізній посів та його причини
Посіви поза межами оптимальних строків – це так звані ранні або пізні посіви. Не плутайте із посівом наприкінці рекомендованого періоду. Сьогодні саме пізні посіви набувають особливої актуальності.
Хтось робить це, бо так склалися умови: суха або дощова осінь. Хтось вимушений підлаштовуватися під пізній попередник, який дозріває у вересні-жовтні. Хтось сіє пізно свідомо, намагаючись «проскочити» масовий розвиток шкідників та захворювань та зекономити на обробітку пестицидами.
Погодні умови
Останні два роки осінь в Україні суха і тепла. Сьогодні, щоб визначити дату посіву, агроном частіше дивиться на прогноз погоди, а не на календар. Клімат змінився навіть у відносно комфортній для сільського господарства Західній Україні – восени опадів може не бути досить тривалий період.
Сіяти в суху землю чи почекати опадів – ось дилема, яка все частіше постає перед керівником та агрономом. Якщо за відсутності опадів посіяти в сухий ґрунт, то можна не отримати сходів. У разі невеликих опадів, сходи можуть бути рідкими та слабкими. Навіть якщо висіяне зерно і дочекається нормального дощу, воно може втратити частину своїх якостей, що відобразиться на розвитку рослин. В усіх трьох випадках перспектива пересіву цілком реальна.
При затяжній посушливій осені посів завжди є ризиком, але тут нам допомагає прямий посів. Він не так висушує ґрунт, як посів по класичній чи мінімальній технології, де перед посівом застосовується обробіток ґрунту.
Суха та тепла осінь – актуалізує використання прямого посіву
|
Пізній попередник
У погоні за прибутковістю все більше висівається соняшника, кукурудзи та сої. Ці культури, як правило, мають пізні строки дозрівання і часто стають попередниками під пшеницю. Щоб прискорити дозрівання – іноді застосовують десикацію. Як ми робимо десикацію читайте в статті: Маленькі нюанси великого врожаю соняшника. Збільшуємо термін вегетації.
Пізній попередник диктує пізні посіви озимини
|
Шкідники та хвороби
Бажання проскочити хвилю шкідників та заощадити на засобах захисту – ще одна причина пізніх посівів. Дехто вважає, що таким чином суттєво заощадить на засобах захисту…
Це сумнівний аргумент. Пізній посів не вбереже пшеницю від ґрунтових шкідників, таких як дротяник, совки та жужелиця. Тому, при посіві за межами оптимальних дат, не варто заощаджувати на інсектицидному протруювачі.
Потім, можна буде пропустити інсектицидний обробіток «по листу», якщо погода буде холодною. За таких умов попелиці, блохи, злакові мухи та цикадки не будуть загрожувати масовим пошкодженням рослин і для захисту рослин вистачить інсектицидного протруювача.
В будь-якому випадку моніторинг шкідників ніхто не відміняв. Слідкуйте за їх появою і, в разі потреби, не вагаючись застосовуйте інсектицид. Детальніше про контроль шкідників в посівах озимої пшениці читайте статтю: Осінній захист і контроль шкідників пшениці в технології Ноу-тілл.
Низькі температури не дадуть розвиватися хворобам: борошнистій росі та вірусним захворюванням. А от кореневі гнилі будуть при будь-яких строках посіву. Тобто, обробіток фунгіцидним протруювачем також обов’язковий.
Свідомий пізній посів заради економії на ЗЗР – сумнівний агроприйом
|
Наслідки пізнього посіву
Якщо холоди наступили рано і зерно попало в холодний ґрунт, то пшениця довго сходить і погано розвивається. До настання морозів такі посіви можуть бути в стані «шильце» – 1-3 листки. Вхід пшениці у зиму в фазі 1-3 листа призведе до зниження врожайності аж до 30%.
Рослини в такій фазі мають слабкий корінь і не мають вторинної кореневої системи. Відповідно вони мають низьку стійкість до морозів і схильні до вимерзання взимку. У ранньовесняний період за несприятливих погодних умов (посуха та вітри) можуть навіть загинути.
За сприятливих умов, якщо осінь довга і тепла, озима пшениця посіяна пізніше оптимального періоду може мати хороший розвиток (фаза кущення). За рахунок меншої кількості шкідників та хвороб рослини ідуть в зиму міцними та стійкими.
Як сіяти, коли пізно?
Пізній посів вимагає збільшення норми висіву на 10-20%, а це додаткові витрати і на посівний матеріал і на протруювачі. Для чого потрібно збільшувати норму? За несприятливих умов пшениця не розкущиться і дасть тільки одне стебло. Збільшення норми до, наприклад, 6 млн шт/га дозволить отримати 4-5 млн продуктивних стебел на гектар при збиранні. Якщо норму не змінювати, то на момент збирання на полі виявиться тільки 3-4 млн рослин на гектар.
Глибину посіву краще зменшити. Якщо оптимальною і загальновизнаною глибиною посіву озимої пшениці є 4 см (при наявності вологи на цій глибині, звичайно), то при пізньому посіву кращою буде глибина 3 см.
Для чого це потрібно? Це потрібно для того, щоб рослина менше витрачала сили пробиваючись через холодний ґрунт, тобто для отримання більш «швидких» сходів. Сіяти ще мілкіше не варто, адже слід враховувати, що вузол кущення закладається вище зерна. І у випадку малої глибини, наприклад, 2 см, – вірогідність вимерзання рослин буде значно вищої, ніж при посіві на 3 см.
Тобто важливо зберегти баланс оптимальної глибини посіву (за умови наявності вологи) та глибини закладання вузла кущення.
Збільшуйте норму висіву та зменшуйте глибину посіву
|
Пізній посів в Ноу-тілл
Пізній посів в технології ноу-тілл має свої особливості. Ноу-тілл передбачає наявність рослинних решток культури попередника на поверхні поля. Рослинні рештки утворюють захисний «килим» для рослин, сприяють снігозатриманню. Не варто нагадувати про важливість і значення товщини снігового покрову на посівах озимини.
Той факт, що осінній посів у технології ноу-тілл проходить на 3-7 днів раніше від технологій із ґрунтообробкою вже добре відомий. І причиною цьому є температура ґрунту під тими самими рослинними рештками, за які ноутільщики борються. Даний факт, в купі з вимушеністю проводити пізній посів – вимагає особливо акуратних підходів до пізніх посівів озимої пшениці по ноу-тіл.
Але все рівно у пізніх посівів по технології ноу-тілл більше шансів вдало перезимувати, адже за рахунок рослинних решток менша вірогідність вимерзання. Також знижується небезпека утворення суцільної герметичної льодової кірки, яка призводить до задухи рослин. Навіть у випадку утворення такої кірки, вона не буде такою монолітною та тривалою. Повітря може залишатися у самих рослинних рештках: стеблах соняшника чи кукурудзи, наприклад.
В технології Ноу-тілл при +5 градусів ще певний період продовжуються ростові процеси, на відміну від традиційної технології, де вони зупиняються в цей час. Це відбувається за рахунок “ковдри” із рослинних решток та структурованості ґрунту. Іноді, навіть під снігом та рослинними рештками утворюється мікроклімат в якому відбуваються ростові процеси. Повільно, але відбуваються. Тобто, пшениця увійшла в зиму в фазі 2 листка, а на весні виявляється вже 3 листка! Ми спостерігали таке явище. Можливо це відбувалося завдяки теплим зимам, але знаємо точно – такого ніколи не було на голому від рослинних решток полі. Ще один плюс в скарбничку технології Ноу-тілл.
В Ноу-тілл пізні посіви мають більше шансів вдало перезимувати
|
Тепла, затяжна та бездощова осінь стає вже звичним явищем, яке потрібно брати до уваги приймаючи рішення про строки посіву. Пізній посів озимої пшениці, у зв’язку із цим, стає не виключенням і не помилкою агронома, а можна сказати вимогою часу. В певному розумінні навіть нормою.
Потрібно лише досить зважено підходити до такого агроприйому, як пізній посів. А саме: потрібно звернути увагу на температурний режим та наявність вологи в ґрунті; правильно підібрати глибину посіву та норму висіву, а також підібрати оптимальні сорти пшениці саме під умови пізнього посіву.
Прислуховуйтесь до природи, стежте за зміною клімату у вашому регіоні та коректуйте строки посіву так, щоб отримати якісні сходи та хороший розвиток пшениці.
Сприятливих Вам кліматичних умов, дружніх сходів та розкущеної озимої пшениці восени.
PS:
А Ви, який варіант посіву вважаєте кращим? Поділіться своїм досвідом у коментарях.
Бажаєте дізнатися більше про Ноу-Тілл технологію – підпишіться на розсилку тут.
Не забудьте поділитися з друзями, натиснувши на кнопку вашої соціальної мережі
[easy-social-share]