Материал также доступен на русском.
Кожного року фермеру потрібно захищати потенційний урожай кукурудзи від шкідників. Такі шкідники, як стебловий метелик, совки, особливо полюбляють кукурудзу. Вони можуть стати причиною недорахованих центнерів врожаю, тому в посівах кукурудзи їх потрібно знешкоджувати. Для цього існують хімічний та біологічний методи боротьби. Сьогодні ми говоримо про ефективний біологічний метод – внесення трихограми (Trichogramma). Яка буває трихограма, як і коли її вносити?
Найбільш шкодочинними для кукурудзи є стебловий метелик, бавовняна, зернова та інші види совок. В першій половині літа шкідники окуклюються, паруються та відкладають яйця. В цей час ми повинні відстежити появу шкідників та спрогнозувати відкладення яєць. Потрібно врахувати, що ці періоди не співпадають у різних видів шкідників – стебловий метелик відкладає яйця раніше на кукурудзі, ніж бавовникова совка. Як спрогнозувати появу та виявити шкідників ми писали в попередній публікаціі про феромонні пастки та ловильні коритця.
Що таке трихограма?
Біологічний метод полягає в використанні проти шкідників їх природніх ворогів. Основний засіб біологічної боротьби з шкідниками на кукурудзі – трихограма, яка паразитує на яйцях стеблового метелика та совки. Це дрібні комахи завдовжки 0,4-0,9 мм. Самиці трихограми знаходять яйця господаря-шкідника, проколюють їх і відкладають туди свої яйця. Пошкоджені яйця стають на другий день чорного кольору і їх можна легко відрізнити від непаразитованих. На третій день в паразитованих яйцях можна розгледіти личинку трихограми.
В сільському господарстві використовують звичайну та діапазуючу трихограму. Звичайна трихограма відроджується після внесення одночасно, а діапазуюча – через певні інтервали декілька раз. Якщо внесена діапазуюча трихограма, то період захисту буде довший.
Тривалість життя трихограми в умовах поля – 2-5 днів. Більшу частину яєць самка відкладає за перші три доби, знищуючи яйця шкідників кукурудзи.
Коли і скільки вносити?
Період внесення трихограми визначається появою шкідників. Через 7 днів після появи перших совок в феромонних пастках або коритцях слід обстежувати посіви кукурудзи. Якщо Ви знайшли перші яйцекладки шкідників – вносьте протягом 2 днів трихограму!
Розселена трихограма відтворюється частково в природніх умовах, тому ефект від одного внесення трихограми діє близько 10 днів. Через 10-12 днів потрібно проводити наступне внесення, щоб продовжити захист культури від шкідника.
Ефективна норма внесення трихограми – 100 тис на гектар. Якщо шкідника багато, норму слід підвищувати. Якщо Ви знаходите на 100 рослин 2-4 кладки яєць шкідника, то норма внесення складає 100 тис/га. Якщо 5-7 кладок – 150 тис/га, 8-10 кладок – 200 тис/га.
Як вносити трихограму?
Трихограму можна розкладати ручним способом та вносити дельтапланом.
Щоб розкласти трихограму вручну, трихограму вкидають в банку та заповнюють банку матеріалом, який буде розкладатись на полі. Наприклад, листочками акації. Потім проводиться внесення вмісту банки з розрахунку на гектар.
Для внесення трихограми дельтапланом, він повинен мати спеціальне обладнання. Внесення проводиться на висоті не більше 10 метрів, ширина між проходами дельтаплана має бути не більше 25 метрів.
Матеріал, який використовується для наповнення – манна крупа. Вона також потрібна, щоб перевірити налаштування обладнання та провести контроль внесення. Для пробного внесення на 10 Га площі потрібно 100 грам манки та 10 грам трихограми. Крім цього, в ємність кладуть 2 зайві грами манки і після пробного внесення ця ж кількість зайвої манки має там залишитись. Якщо так сталося, це значить, що обладнання дельтаплану для внесення налаштоване правильно і можна вносити трихограму на всю площу.
Перевіряйте налаштування дельтоплану перед внесенням на всю площу – поклавши зайвий наповнювач.
|
Приділіть особливу увагу вибору виробника трихограми та фахівців по внесенню, адже від цього залежить ефективність захисту Вашого урожаю кукурудзи. Ми для себе знайшли надійних партнерів, трихограмою та послугами яких користуємося вже 5-й рік, чого і Вам бажаємо.
В цій статті ми розглянули основні моменти біологічного методу, які повинен знати фермер, щоб захистити посіви кукурудзи від стеблового метелика та бавовникової совки.
Бажаємо неушкоджених посівів та достойних урожаїв кукурудзи!
Не забудьте поділитися з друзями, натиснувши на кнопку вашої соціальної мережі
[easy-social-share] та підписатися на нові публікації, внизу сторінки..