Фермери прагнуть до високої рентабельності, тому сіють культури, які дають максимальну фінансову віддачу. На сьогодні найбільш рентабельними культурами є соняшник, соя і кукурудза. Сівозміна багатьох господарств складається з 3-х, в кращому випадку 5 культур. Тому кукурудза, як попередник для озимої пшениці, не рідкість. Про неї, про кукурудзу в якості попередника для озимої пшениці, і піде сьогодні мова.
Ніякий агроном не скаже вам, що сіяти пшеницю після кукурудзи – це добре. Безумовно, кукурудза – не найкращий попередник для озимих зернових. Але так буває в сучасному світі. Хтось не хоче сіяти пшеницю після соняшника ClearField. Хтось соняшник взагалі не вирощує. А хтось взагалі не розуміє в чому різниця…
Отже, посів озимих зернових по кукурудзі трапляється і буває. А якщо вже він буває, давайте розберемося, коли, як і що треба робити з кукурудзою і як краще сіяти озиму пшеницю, щоб отримати хороший урожай.
Кукурудза, як попередник в традиційній технології
У традиційній технології поле після кукурудзи потрібно механічно готувати до посіву. Кукурудза залишає на полі багато рослинних решток. Спочатку їх потрібно подрібнити жаткою або спеціальним агрегатом – подрібнювачем, мульчувачем. Жатка подрібнює тільки те, що вище зрізу, який робить комбайн при збиранні кукурудзи. Подрібнювач працює краще, тому що дробить рослинні залишки дрібніше і перемелює всю рослину цілком до ґрунту.
Потім рослинні рештки треба «заробити» в грунт дисковою бороною. Кількість обробок залежить від врожайності. Можливо буде потрібно обробка в «два сліди». А потім поле потрібно культивувати. При обробці утворюється «заміс» з грунту і рослинних решток. У такий «заміс» сіяти дуже складно, практично неможливо. Крім того, при обробці втрачається дорогоцінна волога, а в даному випадку підготовки під озимий посів ще і дорогоцінний час.
Спроби НЕ обробляти поле і сіяти напряму непристосованими для цього сівалками завжди закінчуються плачевно. Всі сівалки для традиційної і мінімальної технології, а також більшість сівалок прямого посіву, нездатні впоратися з товстим шаром рослинних решток кукурудзи. Для прямого посіву по кукурудзі необхідна сівалка здатна розрізати «подушку» з 8-12 тонн рослинних решток.
У традиційній технології використання кукурудзи як попередника для пшениці ускладнене
|
Кукурудза, як попередник в технології Ноу-тілл
Якщо в господарстві застосовується технологія Ноу-тілл або використовується прямий посів, то відсутній часовий «лаг» – затримка посіву через необхідність провести обробку грунту. Фермер відразу ж після збирання приступає до посівної, не витрачаючи часу на дискування і не втрачаючи дорогоцінної вологи. Ще важливою перевагою застосування прямого посіву сівалками для ноу-тілл є те, що йде економія палива при збиранні, так як не проводиться подрібнення рослинних решток кукурудзи. Також навантаження на комбайн йде менше – збільшується ресурс самого комбайна і зменшуються витрати на ремонт.
У зимовий період рослинні рештки кукурудзи надійно, як шубою, захищають посіви пшениці від морозів. При відсутності снігового покрову, вітер в поєднанні з низькими температурами робить украй негативний вплив на посіви озимих. Ця «шуба» з рослинних решток на поверхні поля знижує швидкість і силу вітру. Навіть при малосніжних і холодних зимах покрив із залишків кукурудзи дає шанс пшениці успішно перезимувати.
Ефект снігозатримання – ще один плюс кукурудзи як попередника для озимої пшениці. Кореневища і стебла кукурудзи працюють, як пастка для снігу – запобігають здування і затримують сніг, який приносить вітер з сусідніх полів. Напевно, зайве нагадувати про вплив висоти снігового покрову на температуру ґрунту на глибині залягання вузла кущення. Додайте сюди ще товщину покрову з рослинних решток.
Рослинні рештки кукурудзи розкладаються повільно. Вони захищають грунт від перегріву протягом усього періоду вегетації пшениці. Грунт не так швидко втрачає вологу. Особливо це важливо у весняно-літній період при суховіях і високих температурах.
Прямий посів робить кукурудзу простим і зрозумілим попередником під озимі
|
Особливості кукурудзи в ролі попередника під озимі
Вибирайте гібрид кукурудзи, який звільняє поле не пізніше середини рекомендованих для даної зони термінів посіву озимої пшениці. Зазвичай це середньоранні гібриди. Посів обраного гібрида робіть першим.
Поле буде гарантовано чистим від бур’янів, якщо два рази обробити його гербіцидами за період вегетації кукурудзи. Детальніше про захист посівів кукурудзи від бур’янів читайте статтю: Кукурудза по Ноу-Тілл: як забезпечити чистоту посівів від бур’янів?
У Західних і Північних областях України, якщо не набирається сума ефективних температур, можливо знадобиться десикація.
Краще збирати кукурудзу жниваркою, яка зриває тільки качан. Стебла при цьому залишаються незайманими. Вимкніть подрібнювачі на жниварці – дрібні шматочки рослинних решток негативно впливають на якість посіву.
Сійте відразу після збирання. Краще в той же день. Ви заощадите час і, найголовніше, вологу. Посів виконується по діагоналі. Якщо рослинні рештки розподілені рівномірно, то кут діагоналі може бути будь-яким. Якщо ж комбайн залишив валок – направляйте трактор так, щоб сошники сівалки проходили якомога меншу відстань по валку.
Готуватися до посіву культури треба ще при вирощуванні попередника
|
Таким чином, ми з’ясували, що коли вже склалися так обставини в сівозміні, що треба сіяти озимі після кукурудзи, то застосування такого агроприйому, як прямий посів – це перевірений і надійний інструмент в руках грамотного агронома. Ключовими факторами успіху будуть правильно підібраний гібрид, грамотне збирання кукурудзи і якісний посів спеціалізованою сівалкою прямого посіву.
Прямий посів озимої пшениці після кукурудзи – це відмінний агроприйом в самих різних агротехнологіях, але основні вигоди застосування такого агроприйому зовсім поруч – у використанні технології Ноу-тілл. Дана технологія дає можливість не витрачати час і гроші на обробку грунту, а сіяти відразу після збирання. Про всі принципи і переваги Ноу-тілл Ви можете детально дізнатися на сторінках нашого блогу.
Використовуйте прямий посів пшениці після кукурудзи з сівалками для ноу-тілл – економте час, гроші і ресурси. Хороших Вам врожаїв і збалансованих сівозмін.
Бажаєте дізнатися більше про Ноу-Тілл технологію – підпишіться на розсилку тут.
Не забудьте поділитися з друзями, натиснувши на кнопку вашої соціальної мережі
[easy-social-share]