От не даремно нас, фермерів, з давніх-давен називають людьми з розумом гнучким, спритним і підприємливим. Пояснимо, зараз активно розвивається технологія використання покривних культур в технології ноу-тілл, яка крім харчування грунтової біоти ще мінімізує застосування гербіцидів. І відразу ж нам хочеться зробити висновок, що всі проблеми з бур’янами при використанні покривних культур в ноу-тілл вирішені самі собою, і використовувати гербіциди вже не треба. Мовляв, покривні культури закривають грунт, тим самим при відсутності його достатнього прогрівання немає і сприятливих умов для проростання насіння бур’янів. Ну не буває «чарівної таблетки» дорогі колеги, як би нам цього не хотілося. А чому, читайте далі.

Покривні культури – умова необхідна, але недостатня!

Так, покривні культури – це важливий крок у розвитку технології ноу-тілл (no-till). Тому що вони – це їжа для мікроорганізмів ґрунту та елемент отримання нею органічних добрив. Під час росту вони закривають собою грунт, ускладнюючи ріст бур’янів, але досягти 100% щільності покриву, як ви самі розумієте, неможливо. А відповідно певна кількість бур’янів проросте при будь-якій ситуації, що, безумовно, вимагатиме гербіцидної обробки (звичайно за умови, що ви не застосовуєте органічне землеробство).

• Врахуйте, що під час посіву відбувається розпушування сошником рядка посіву і тим самим створюються сприятливі умови для проростання насіння бур’янів.

Бур’яни проростають через покривну культуру.

Є ще важливі моменти, що пояснюють, чому при використанні покривних культур неможлива повна відмова від використання гербіцидів. Це звичайно посів в вегетуючу рослинність і подальший ефект алелопатії.

• Алелопатія – властивість одних організмів виділяти хімічні сполуки, що пригнічують або гальмують розвиток інших.

При посіві покривної культури в будь-яку вегетуючу рослинність вона буде виділяти токсини і тим самим пригнічувати її, що неминуче призведе до значного зниження врожайності. А якщо це дрібнонасіннєва культура з малою енергією, то вона взагалі може не сформувати урожай! Отже, для гарантованого отримання якісних сходів і відповідно високого врожаю, покривну культуру перед посівом потрібно попередньо обробити гербіцидом, щоб виключити такі ефекти.

• Нагадуємо, що для гарантовано успішного результату посів потрібно проводити в суху рослинність.

Як не крути, а природу не обдуриш!

Ми всі пам’ятаємо, що в умовах України посівні кампанії основних сільськогосподарських культур в ноу-тілл можна умовно розділити на три періоди:

1. Ранньо-весняний (ярий ячмінь, яра пшениця, горох, ярий ріпак)
2. Пізно-весняний (соя, соняшник, кукурудза, гречка)
3. Осінній (озима пшениця і ячмінь, озимий ріпак, жито)

У ці періоди буде відповідно різний температурний режим. І різні умови для проростання бур’янів, а значить різна ступінь засмічення посівів і гербіцидного навантаження на кожну окрему культуру. Наприклад, при посіві ранніх ярих можна обійтися без передпосівної гербіцидної обробки, але на цей фактор абсолютно не впливає наявність покривної культури, тому що в більшості випадків ранньо-весняного посіву ще холодно і бур’яни не ростуть. Але все одно в процесі вегетації, для отримання хорошого врожаю, обробляти посіви гербіцидами доведеться.

А ось пізно-весняний і осінній посіви будуть проходити в періоди, коли бур’яни перед посівом проростуть в будь-якому випадку і для отримання гарантовано високого врожаю треба планувати боротьбу з ними завчасно, перед посівом.

Звичайно, деякі просунуті фахівці поспішать зауважити, що можна припинити вегетацію покривних культур без застосування гербіцидів, використовуючи «roller-crimper» («прижимний, рубаючий коток»). Так, такий коток зазвичай використовується в технології ноу-тілл. Але навіть при його застосуванні гарантій того, що в процесі вегетації не проростуть бур’яни – теж немає!

Roller-crimper.

У сухому залишку

Таким чином, говорити про повну відмову від використання гербіцидів в технології ноу-тілл із застосуванням покривних культур – не можна. Це буде призводити до зниження врожайності.
При правильному застосуванні покривних культур можна і потрібно зменшувати гербіцидне навантаження.

Незважаючи на те, що ноу-тілл прогресивна технологія, треба розуміти, що чудес тут теж не буває. І для отримання гарантованого врожаю потрібно застосовувати перевірені технології гарантованого прибутку.

 

Бажаєте дізнатися більше про Ноу-Тілл технологію – підпишіться на розсилку тут.

 

Сподобався матеріал?
Не забудьте поділитися з друзями, натиснувши на кнопку вашої соціальної мережі
[easy-social-share]
Щоб задати запитання або залишити відгук -
натисніть сюди






     

    Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

      Читайте также

    Чи можна замінити гербіциди покривними культурами в no-till?
    Позначено на:            

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: